מניעת סרטן המעי הגס
www.sheba.co.il
עמוד הבית | חיפוש בכל אתרי שיבא | ספר טלפונים | דרכי הגעה
עמוד הבית  > מאמרים

 
אודות המכון
צוות המכון
צור קשר וקביעת תורים
הסדרים עם קופות חולים
 
 
גסטרואנטרולוגיה כללית
גסטרואנטרולוגיה פולשנית
מחלות מעי דלקתיות
רצפת האגן
המעי הרגיז
מחלות דרכי המרה והלבלב
גידולי מערכת העיכול
הפרעות בליעה וצרבת
בעיות תזונה
 
 
גסטרוסקופיה
קולונוסקופיה
אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב - ERCP
אולטראסאונד אנדוסקופי - EUS
קפסולת וידאו
בלון כפול DBE
אולטראסאונד אנדוסקופי טרנסרקטלי(TRUS) ופריאנלי
 
 
תבחין לזיהוי אי סבילות ללקטוז
תבחין נשיפה להליקובקטר
ניטור חומציות הושט
לחצים בוושט - מונומטריה
לחצים בפי הטבעת - מנומטריה אנורקטלית
זמן מעבר מעי גס
דפקוגרפיה
קולונסקופיה וירטואלית
 
 
 
 
כיב פפטי
מחלת צליאק ( כרסת)
רפלוקס - החזר קיבתי וישטי
מחלת קרוהן
דלקת כיבית של המעי הגס
סרטן המעי הגס
פוליפים במעי הגס
עצירות
תסמונת המעי הרגיז/רגיש
גזים במערכת העיכול
אי-סבילות ללקטוז
טחורים
פיסורה אנלית
פיסטולה של פי הטבעת
כאבים בפי הטבעת ורצפת האגן - פרוקטלגיה
דיוורטיקולוזיס, דיוורטיקוליטיס - מחלת הסעיפים
אבני מרה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכנה לבדיקה

כמו דקירות בבטן

  מבוא על דיקור סיני והטיפול בהפרעות תפקודיות של מערכת העיכול

 

מאת:

ניר סלומון (C.Ac, C.Hb)

מטפל מומחה לרפואה סינית

 

נעמה (שם בדוי) נכנסה למרפאה בוקר אחד וסיפרה, "אני מיואשת לגמרי.  כבר למעלה מחצי שנה שהבטן שלי מתנפחת אפילו אחרי שני ביסים. היציאות שלי משתנות כל הזמן, או שלשול או שאין כלום 5 ימים.  כל פעם לפני שאני מתרגשת או בלחץ יש לי התכווציות שמרגישות כמו דקירות בבטן.  עשיתי כבר את כל הבדיקות ששלחו אותי וכלום, לא מוצאים מה הבעיה.  מה קורה בגוף שלי?  אולי זה משהו מסוכן?  מה לעשות עכשיו?"

 

 

אם התיאור הזה נשמע לכם מוכר ואתם חשים הזדהות עם נעמה, אתם כנראה סובלים מתסמונת המעי הרגיש.  תסמונת המעי הרגיש, או IBS, היא ההפרעה התפקודית הנפוצה ביותר (אך לא היחידה) של מערכת העיכול.  בהפרעות תפקודיות לא ניתן לזהות ממצא פתולוגי אורגני הגורם לתסמינים ולכן הטיפול התרופתי מוגבל יותר.  בשנים האחרונות גוברת ההבנה שעל מנת לטפל בהפרעות אלו יש לשלב שיטות רפואיות שונות בטיפול.  אחת משיטות אלו היא דיקור סיני. 

 

מהו דיקור סיני?

דיקור סיני (אקופונקטורה) הינו כלי טיפולי מרכזי ברפואה הסינית העתיקה הנמצאת בשימוש כבר למעלה מ-2500 שנה לטיפול במחלות שונות ובפרט הפרעות במערכת העיכול.  על פי תורה זו, מחלות והפרעות  תפקודיות אחרות נובעות מחוסר איזון בין מערכות פיזיולוגיות ומערכות קוגניטיביות/רגשיות.  חוסר איזון זה בא לידי ביטוי בסימפטומים גופניים (כמו כאב או דלקת) ורגשיים (כמו מתח וחרדה).  על פי הרפואה הסינית ניתן לאזן מחדש מערכות אלו בעזרת הפעלת נקודות על מסלולים בגוף הנקראים "מרידיאנים".  בזמן הטיפול מוחדרות מחטים דקות (0.2 מילימטר) לנקודות דיקור הנמצאות לאורך המרידיאנים.  המחטים יוצרות גירוי והפעלה של הנקודות ונשארות במקומם כ-20 דקות בזמן שהמטופל שוכב. הדיקור אינו כואב ומטופלים רבים אף מדווחים על תחושת רוגע והרפיה בזמן הטיפול.

 

כיצד הדיקור עובד?

השפעת הדיקור על מערכות הגוף מתבצעת דרך מספר מנגנונים במקביל.  ממחקרים שנעשו בנושא, עולה כי בזמן טיפול הדיקור ולאחריו יש הפעלה של מערכת העצבים, מערכת החיסון, ומערכות הורמונאליות שונות.  מחקרים חדשים הראו שדיקור גורם לפעילות מטבולית מוגברת באזורים שונים במוח ומשפיע על פעילות עיכול, קצב לב ותפיסת כאב.  ממחקרים שונים שבדקו את השפעת הדיקור על תהליכים דלקתיים, נראה שיש לדיקור השפעה אנטי-דלקתית הפועלת דרך מערכת החיסון הראשונית.

 

איזה השפעות יש לדיקור על מערכת העיכול?

מחקרים הראו שלדיקור סיני יש השפעה פיזיולוגית על מערכת העיכול במספר דרכים. ממחקרים אלו עולה, שדיקור משפיע על פעילות עצבית לאורך המעיים ויכול ע"י כך לאזן פעילות תנועתית סדירה (פריסטלטיקה), להשפיע על רגישות יתר (האופיינית אצל הסובלים מתסמונת המעי הרגיש) ועל הפרשת חומציות בקיבה.  בנוסף, דיקור יכול להקל על בחילות והקאות האופייניים לאחר ניתוח, בזמן הריון ובעקבות טיפול כימותרפי.   

 

 

באילו מצבים דיקור יכול לעזור?

דיקור סיני מתאים, בפני עצמו או כטיפול משלים לטיפול רפואי קונבנציונאלי, למגוון הפרעות בדרכי העיכול.  הטיפול יכול להתאים במיוחד למצבים של הפרעות תפקודיות, שהטיפול התרופתי בהם הוא מוגבל.

·       כאבי בטן ואי סדירות של יציאות כמו בתסמונת המעי הרגיש (IBS).

·        תחושה של נפיחות ותעוקה בחזה האופיניים לדיספפסיה (functional dyspepsia).

·       בחילות וצרבות כתוצאה מרפלוקס (GERD). 

·       כאבי בטן חוזרים אצל ילדים.

·       אצל חולים הסובלים ממחלות מעיים דלקתיות (מחלת קרוהן וקוליטיס) ניתן לשלב דיקור במקביל לטיפול תרופתי.  הדיקור יכול לסייע לחולים אלו בהקלה על כאבים, הפחתת הפעילות הדלקתית והרפיית המתחים הרבים הנלווים למחלה.    

 

האם ניתן לקחת תרופות בזמן טיפולי דיקור?

אין סתירה עקרונית בין לקיחת תרופות לטיפול בדיקור סיני.  חשוב שהמטפל ברפואה סינית ידע ויכיר איזה תרופות החולה נוטל ויתחשב בכך בבחירת דרך הטיפול.  חשוב לא פחות הוא שהרופא המטפל יהיה מודע לכך שהמטופל מקבל טיפולים בדיקור.

 

לסיכום...

על מנת לתת מענה רפואי רחב ומלא ככל האפשר לבעיות המורכבות איתם מגיעים המטופלים למרפאה, ניתן להיעזר ביותר משיטה רפואית אחת.  שילוב של טיפול קונבנציונאלי ודיקור סיני הוא אפשרות טיפולית מבטיחה לטיפול בהפרעות תפקודיות של מערכת העיכול.      

 

 

        

שלח לחבר שלח לחבר חזרה לראש הדף חזרה לראש הדף גירסה להדפסה גירסה להדפסה
לצפיה מלאה, יש צורך בנגן פלאש  |  תנאי שימוש  |  צור קשר  |  מפת התמצאות  |  מפת האתר  |  פניות הציבור