חזון
www.sheba.co.il
עמוד הבית | חיפוש בכל אתרי שיבא | ספר טלפונים | דרכי הגעה
עמוד הבית > מחלות דרכי העיכול > מחלת קרוהן

 
אודות המכון
צוות המכון
צור קשר וקביעת תורים
הסדרים עם קופות חולים
 
 
גסטרואנטרולוגיה כללית
גסטרואנטרולוגיה פולשנית
מחלות מעי דלקתיות
רצפת האגן
המעי הרגיז
מחלות דרכי המרה והלבלב
גידולי מערכת העיכול
הפרעות בליעה וצרבת
בעיות תזונה
 
 
גסטרוסקופיה
קולונוסקופיה
אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב - ERCP
אולטראסאונד אנדוסקופי - EUS
קפסולת וידאו
בלון כפול DBE
אולטראסאונד אנדוסקופי טרנסרקטלי(TRUS) ופריאנלי
 
 
תבחין לזיהוי אי סבילות ללקטוז
תבחין נשיפה להליקובקטר
ניטור חומציות הושט
לחצים בוושט - מונומטריה
לחצים בפי הטבעת - מנומטריה אנורקטלית
זמן מעבר מעי גס
דפקוגרפיה
קולונסקופיה וירטואלית
 
 
 
 
כיב פפטי
מחלת צליאק ( כרסת)
רפלוקס - החזר קיבתי וישטי
מחלת קרוהן
דלקת כיבית של המעי הגס
סרטן המעי הגס
פוליפים במעי הגס
עצירות
תסמונת המעי הרגיז/רגיש
גזים במערכת העיכול
אי-סבילות ללקטוז
טחורים
פיסורה אנלית
פיסטולה של פי הטבעת
כאבים בפי הטבעת ורצפת האגן - פרוקטלגיה
דיוורטיקולוזיס, דיוורטיקוליטיס - מחלת הסעיפים
אבני מרה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכנה לבדיקה

מחלות דרכי העיכול

מחלת קרוהן - crohn's

מהי המחלה?

מהם הגורמים למחלה?

מהם התסמיני המחלה?

כיצד מאבחנים את המחלה?

מהן דרכי הטיפול?

...............................................................................................................................................


מהי המחלה?

מחלה דלקתית כרונית הפוגעת ברירית מערכת העיכול והיכולה להופיע לכל אורך מערכת העיכול מהפה ועד פי הטבעת. לרוב המחלה ממוקמת בחלקו הסופי של המעי הדק באזור המעבר בין המעי הגס למעי הדק.


מעורבות של הקיבה או הושט נדירה ביותר. ב- 40-50% מהחולים תהיה מעורבות של המעי הדק והגס כאחד. ב- 30-40% יהיה רק המעי הדק חולה.ב - 15-25% יהיה רק המעי הגס חולה. המיקום האופייני ביותר למחלה הוא המעי הדק הסופי, ב - 75% מהחולים יהיה החלק הסופי שלו, האילאום, האזור החולה, מצב המכונה Terminal Ileitis.


המחלה שכיחה באותה מידה בנשים ובגברים ויכולה להופיע בכל גיל אם כי לרוב ההופעה היא בגילאים צעירים. ב- 20% מהמקרים ניתן למצוא קרוב משפחה החולה גם הוא במחלה.

המחלה מתאפיינת בהתקפים והפוגות. בין ההתקפים בעת הפוגה החולים אתסמיניים.


מהם הגורמים למחלה?

התאוריה המובילה כיום גורסת שמחלות מעי דלקתיות נגרמות עקב שילוב של מספר גורמים: גורמים גנטיים, גורמים סביבתיים והפרעה בפעילותה של המערכת החיסונית. הבנת המנגנונים בהם משרה המערכת החיסונית את הנזק ברקמה מאפשרת גם את תכנונן וייצורן של תרופות חדשות. הקשר הגנטי - שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב בני משפחה מדרגה ראשונה לעומת האוכלוסיה הכללית. נמצאה שכיחות מוגברת של כ- 44% הארעות בקרב תאומים זהים לעומת מתאם של 4% בלבד בקרב תאומים לא זהים. נמצא קשר לכרומוזומים ספציפים, לתסמונות גנטיות מסוייומות.

 

מה הם תסמיני המחלה?

כאב בטן, שלשול, חום וחולשה הינן תלונות אופיניות למחלת קרוהן. מכיוון שהאילאום הסופי מודלק בחלק גדול מהחולים, כאב הבטן יכול להתמקד בבטן ימנית תחתונה, האיזור בו ממוקם האילאום הסופי. לעיתים קשה ביותר להבחין בין כאב שנובע ממחלת קרוהן לכאב שנובע מדלקת התוספתן (אפנדציטיס) ורק בניתוח ניתן לקבוע את האבחנה הסופית. דמם רקטלי או שלשול דמי ייתכנו אם כי אינם שכיחים.


תופעה שכיחה במחלת קרוהן היא הופעה של מחלה באיזור פי הטבעת - מחלה פרי-אנלית. באיזור זה מופיעות מחילות - פיסטולות (נצורים), חתכים - פיסורות (סדקים) ואבצסים (מורסות). מחלה פרי-אנלית עלולה לגרום לחולה סבל רב. לעיתים יופיעו הסיבוכים שבאיזור פי הטבעת ראשונים עוד בטרם אובחן החולה כסובל ממחלת קרוהן.

 

הדלקת במחלת קרוהן אינה רציפה וניתן לזהות אזורים בריאים ואזורים חולים לסירוגין - SKIP LESIONS. הדלקת חודרת את כל שכבות דופן המעי. לעיתים יסבלו החולים מהיצרות של חלל המעי שתתבטא בכאב בטן התקפי, המוקל לאחר יציאה ולעיתים תגרום אף לחסימת מעיים. דרך דופן המעי המודלק תיתכן יצירה של מחילות - פיסטולות (נצורים),  המחברות את המעי החולה לאיברים חלולים בבטן, כמו לחלק מעי אחר, לשלפוחית השתן או הנרתיק, או לעור. לעיתים, כשפיסטולה כזו מסתימת באזור שאינו מנוקז, תגרום הצטברות תוכן המעי והחיידקים באיזור זה להיווצרות אבצס (מורסה) .


מעורבות של מערכות ואיברים מחוץ למערכת העיכול: פרקים - כאבי פרקים, דלקת פרקים. נגעים שונים של העור. דלקות שונות של העיניים.


כיצד מאבחנים?
במידה ועולה חשד למחלת קרוהן יבוצע ברור משולב: הערכה רפואית מלאה, בדיקות מעבדה (ספירת דם, מדדי דלקת, הערכה של מצב הספיגה, ויטמינים ועוד). בהמשך המטופל יופנה לביצוע בדיקת המעי הגס - קולונוסוקפיה עם ניסיון צינתור של המעי הדק הסופי - אילאוסקופיה. לרוב יופנה המטופל גם לבדיקת הדמייה של מערכת העיכול, בדיקה מכוונות להדמייה של המעי הדק (צלום מעי דק, CT אנטרוגרפיה, קפסולה למע הדק וכו).

הטיפול במחלה

הטיפול במחלה מורכב. לרוב החולים יותאם טיפול תרופתי אשר יכלול מגוון טיפולים בשילובים שונים בהתאם לחומרת המחלה והאתרים הנגועים במחלה לאורך מערכת העיכול. לעיתים יהיה צורך בטיפול ניתוחי. הטיפול הניתוחי במחלת קרוהן אינו מרפא את המחלה (ראה להלן).


לאחר מתן טיפול תרופתי בעת התקף חריף של מחלת קרוהן חלק לא מבוטל של החולים יעברו מהשלב הפעיל של המחלה (התקף) לשלב ההפוגה (רמיסיה). לרוב יש צורך להמשיך תרופות גם בשלב ההפוגה על מנת ששלב ההפוגה יישמר לאורך זמן. ללא המשך טיפול תרופתי קבוע חלק לא מבוטל של החולים יכנס מחדש לשלב הפעיל של המחלה. 

 

במהלך הטיפול גם בשלב החריף של התלקחות מחלה פעילה וגם בשלבי ההפוגה יש צורך במעקב שיגרתי. תדירות ואופי המעקב תקבע בהתאם לחומרת המחלה.

 

תכשירים תרופתיים שכיחים:

אנטיביוטיקה - ציפרוקסין (ציפרופלוקסצין)  ופלג'יל (מטרונידזול) - שני התכשירים נמצאו יעילים כטיפול במחלת קרוהן. השימוש בתרופות אלו נעשה במחלה פעילה של מעי דק סופי, אזור פי הטבעת,  פיסטולות ואבצסים. מנגנון הפעולה של התכשירים האנטיביוטים משולב - מנגנון נוגד זיהומים וככל הנראה גם תוספת של פעילות אימונומודולטורית (השפעה על תפקוד מערכת החיסון). תופעות הלואי: דיווחים על תופעות לוואי של ציפרוגיס נדירים ויכוליים בעיקר תסמינים נוירולוגיים. מטרונידזול גורם לעתים להופעת טעם מתכת בחלל הפה ויכול להתאפיין בהתפתחות פגיעה במערכת עצבים היקפית עם הרגשת נימול בכפות הגפיים. אין להשתמש בתכישירם אלו במידה וידועה רגישות או אלרגיה לטיפול בתכשיר.

 

 

סלזופירין Salazopyrin- תכשיר שמשמש לטיפול במחלות פרקים ולטיפול במחלות מעי דלקתיות. התכשיר מורכב משני מרכיבים: חומצה 5 אמינו-סליצילית, בעלת פעילות אנטי-דלקתית  וסולפאפירידין. במתן דרך הפה הפירוק למרכיבים  מתבצע על ידי אוכלוסיית החיידקים של המעי הגס בו נצפית פעילות המרבית של החומר. עקב כך ל- Salazopyrin אין  ערך טיפולי  רב במחלה שמערבת את המעי הדק.

ל- Salazopyrin  יש שכיחות גבוהה של תופעות לוואי הגורמות לאי סבילות של התכשיר בחלק ניכר בין המטופלים. חלק מהן: כאבי ראש, בחילות, הקאות ושלשולים  תלויים במינון  התרופה ונובעים מנוכחות של  סולפאפירידין. השפעה שלילית על כמות ואיכות הזרע שלעיתים מונעת שימוש בגברים בתקופת הפוריות, התופעה הפיכה וחולפת בהפסקת הטיפול. פריחה בעור, כביטוי  לרגישות יתר של החולה לתכשיר, מופיעה לאחר כל חשיפה לתרופה.

 

כדי למנוע השפעות בלתי רצויות של סולפאפירידין פותחו תכשירים חדשים שאינם מכילים סולפאפירדין אלא רק חומצה 5 אמינו-סאליצילית (ASA- 5) -  תכשירים שקיימים בשוק:  Rafassal, Asacol, Pentasa. התכשירים קיימים בצורת טבליות (לנטילה דרך הפה, בצורת פתילות וחוקנים. השימוש בתכשירי ASA- 5 נעשה בשלבים  של מחלה פעילה בדרגת חומרה קלה עד בינונית. תכשירם אלו משמשים גם לשמירה על הפוגה וגם למניעת התלקחויות. המינון בתחילת הטיפול במחלה פעילה הוא בין 3-4 גרם ליממה במתן דרך הפה. בשלבי ההפוגה המינונים נמוכים יותר, סביב 1.5-2  גרם ליממה. לתכשירים אלה תופעות לוואי בדרך כלל קלות ולא תלויות במינון התרופה. השכיחות ביניהן: שלשולים, כאבי ראש, בחילות, סחרחורות וכאבי מפרקים. השימוש בחומצה 5 אמינו-סליצילית מותר בזמן הריון ובשעת הנקה.

 

קורטיקוסטרואידים משמשים כקו שני בטיפול התרופתי ומיועדים לטיפול במחלה פעילה בדרגת חומרה בינונית עד קשה או בחולים שאינם מגיבים לטיפול בתכשירים המכילים חומצה 5 אמינו-סליצילית. הסטרואידים הם חומרים ביולוגים המופרשים באופן טבעי בגוף האדם  על ידי בלוטת יותרת הכליה. פעילותם מבוססת על דיכוי של התהליך הדלקתי ובקרה על פעילות מנגנון החיסון. קיימים תכשירים סטרואידלים בעלי עוצמת פעילות שונה. חסרונו של הטיפול בסטרואידים במינונים גבוהים לאורך זמן הינו השפעות לוואי בלתי רצויות.

תופעות הלוואי:

הפרעה במשק הסידן - אוסטופורוזיס - אובדן סידן מהעצמות, עיכוב בצמיחת ילדים.

הפרעה באיזון משק הסוכר - הופעת סוכרת. עלית לחץ דם.

השמנת יתר. שיעור. אקנה.

"אי שקט", הפעות שינה. הפרעות פסיכאטריות.

פגיעה בתפקוד מערכת החיסון ועוד.

 

לאור האמור לעיל השאיפה במהלך מתן סטרואידים היא לטיפול קצר-טווח עם ירידה הדרגתית במינון עד הפסקה מוחלטת של הטיפול  תוך 3-4 חודשים. מבין החולים שמגיבים לסטרואידים קיימת קבוצה שמפתחת תלות במתן מתמשך של התרופה כדי לדכא פעילות המחלה.

 

כיום נמצאים בשימוש  טבליות של Prednisone, וחוקנים של Colifoam, Bethnesol, Proctofoam. במחלה המוגבלת למעי הגס המרוחק יש יתרון לשימוש בחוקנים לשם הפחתת  תופעות לוואי ועליה בריכוז התרופה המקומי. במקרים קשים של המחלה והיעדר תגובה לטיפול דרך הפה יש מקום  למתן סטרואידים  לתוך הווריד במסגרת אשפוז , במקרים אלה ניתנת התרופה Hydrocortison. בהשגת תגובה כעבור מספר ימים ניתן לחזור לטיפול פומי לשמירת ההשפעה.

 

6 מרקפטופורין (6-MP), פורינטול, אימורן - תכשירים אשר מדכאים את פעילות מערכת החיסון ומסייעים להשיג רמיסיה (הפוגה) ולשמור על רמיסיה. התכשירים הללו משמשים כאשר חולה נזקק לטיפול ממושך בסטרואידים ומפתח תלות בטיפול זה. שימוש בתכשירים אלו מאפשר לא אחת ירידה במינון של הסטרואידים עד הפסקתם. במידה וחולה הצליח להגיע להפוגה תוך שימוש בתכשירים אלו, ממשיכים את הטיפול לאורך זמן.  החומר הפעיל  בתכשירים Imuran ו-Puri-Nethol, נמצא בשימוש רחב במחלות מעי דלקתיות. יעילותו  הוכחה הן בהבאת מחלה פעילה למצב הרגיעה והן בשמירת הרגיעה  לטווח ארוך, גם לאחר טיפול ניתוחי. בחולים שמגלים תלות בסטרואידים, שימוש ב MP6- מאפשר  להוריד מינון של פרדניסון ואף להפסיקו לגמרי. הוראה נוספת למתן MP- 6 בחולים  עם פיסטולות מבוססת על תצפית בעבודות קליניות של סגירה או נסיגת הפיסטולה בשני שליש של חולים. 

צורת מתן התרופה - התרופה ניתנת בטבליות. המינון נקבע בחישוב לפי משקל החולה. חסרון של התכשיר בהופעת ההשפעה  רק כעבור 3-4 חודשים לאחר תחילת השימוש  (עד חצי שנה ב- 20% של המקרים). קיים ניסיון של מעל 20 שנה לגבי הטיפול ב - MP6-. כ- 5% של החולים מפתחים רגישות יתר בשבועות ראשונים של הטיפול: חום, פריחה וכאבי פרקים(3%) ודלקת חריפה של לבלב (2%). דלקת הכבד יכולה להתפתח שנים לאחר תחילת הטיפול. בין תופעות הלוואי - ירידה בספירת דם לבנה עקב דיכוי מח העצם שמחייב מעקב ספירת דם פעם בשבועיים. ירידה בכדוריות לבנות הפיכה בהפסקת הטיפול. בהתחשב במנגנון פעילות התרופה נבחנה אפשרות להגברת סיכוי של מחלה שאתית לטווח ארוך של טיפול. לא הודגמו הוכחות  לתופעה זו. יש הנמנעים מלהתחיל טיפול בנשים הרות  או מעוניינות להיכנס להריון למרות שבנשים  שהמשיכו נטילת MP6- במהלך הריון לא נצפה נזק לעובר.

 

רמיקייד - INFLIXIMAB - נוגדנים חד שבטיים נגד TNF. מדובר בתכשיר המשמש כטיפול יעיל אצל חולי קרוהן בנוכחות מחלה פעילה ולעיתים לצורך שימור הפוגה.

 

התוויות בנוכחות מחלה פעילה:

  • מחלת עמידה לטיפול תרופתי מקובל (סטרואידים, אימורן, פורינטול, מטוטרקסט).
  • חולים שתלויים בסטרואידים.
  • חולים שאצלם נדרשת תגובה מהירה.
  • חולים עם פיסטולות (נצורים).

התוויות להמשך טיפול לשימור הפוגה:

  • חולים שתלויים בסטרואידים או שאינם מגיבים לטיפול בסטרואידים.
  • חולים שאינם סובלים טיפול בתרופות המדכאות את מערכת החיסון.
  • חולים עם פיסטולות (נצורים).
  • חולים שמחלתם התלקחה תוך ניסיון אחזקה על ידי תרופות מדכאות מערכת חיסון.

 

את הטיפול ברמיקייד יש לתת במקביל לטיפול נוסף מדכא חיסון דוגמת 6MP  או MTX. טרום התחלת טיפול ברמיקייד יש לוודא מצב של חשיפה קודמת לשחפת ולשקול צורך בטיפול מכוון. בנוסף יש לוודא סטטוס חיסוני רחב ולהשלים חיסונים נדרשים. לטיפול תופעות לואי: דיכוי מערכת החיסון, נטייה להופעת זיהומים קשים, עליה בשכיחות הופעת שאתות. 

 

הטיפול הניתוחי

לעיתים יזדקקו חלק מחולי הקרוהן להתערבות ניתוחית. 

  • בהעדר תגובה לטיפול תרופתי
  • בנוכחות סיבוכים כגון: דימומים לא נשלטים, חסימת מעי , התנקבות מעי או תהליך זיהומי ממוקד (אבצס).

הניתוח לא מאפשר החלמה מלאה אלא מאפשר פתרון לבעיה ספציפית שבעטייה יופנה חולה לניתוח. להזכירך, מדובר במחלה "התקפית" שיכולה לפגוע בכל חלקי מערכת העיכול. לכן, טיפול מקומי באיזור חולה או כריתה של איזור חולה  אחד לא מבטיחה מניעה של השנות או חזרה של המחלה באתר אחר לאורך מערכת העיכול.

 

עם כל זאת חשוב לציין כי בתקופות בהן המחלה אינה פעילה מרבית החולים מצליחים לחיות חיים שיגרתיים מבחינה אישית, משפחתית ועבודה.

 

לברורים ולקביעת תורים ניתן לפנות לטלפון 03-5305097/8/9, 03-5302060/660

פקס: 03-5303160. או ע"י טופס צור קשר וקביעת תורים 


 
שלח לחבר/_media/site/art/friend.2.gif'" border="0">/_media/site/art/friend.2.gif'" border="0">/_media/site/art/friend.2.gif'"yז׃